گذشته حال آینده؛ کورش رفیعى

به گمانم اولین مصاحبه کورش رفیعى باشد که قریب ١٠ سال پیش در هفته نامه مهر منتشر شد. ١٠ سال زمان زیادى نیست ولى در شکل گیرى شخصیت معمارانه یک معمار کاملا موثر است. این روز ها رفیعى هم به جمع معماران مهاجرت کرده پیوسته و یحتمل سعى دارد در عرصه جهانى خود را محک بزند.

----------

معماری، خودشناسی است...

بهرام هوشیار یوسفی

اشاره: گفت‌وگو با مهندس کوروش رفیعی پیرامون بازار کار و زمینه های میان گستره ای معماری

کوروش رفیعی، فارغ‌التحصیل دانشگاه شهید بهشتی به سال 1373 و در مقطع کارشناسی ارشد معماری است. از نظر سوابق معماری نیز به راحتی می‌توان کارنامه وی را درخشان به حساب آورد؛ طراحی و نظارت ساختمان انستیتو فرهنگ و ارتباطات ندا رایانه، طراحی و نظارت ساختمان انستیتو بهینه پردازی، طراحی مجتمع فرهنگی سینمایی کرمان، اخذ رتبه‌ی اول مسابقه‌ی کتابخانه‌ی ایران در پاکستان، طراحی اقامتگاه یکصد هزار نفری زایرین مکه (مشاور اثر) که این طرح حائز رتبه سوم در رقابت حرفه‌ای بین‌المللی گردید، از آثار شاخص کار نمای حرفه‌ای مهندس رفیعی است. مهندس رفیعی در زمینه‌ی طراحی و نقاشی نیز از چهره‌های مطرح معاصر بوده، نمایشگاه‌های فردی و گروهی از طرح‌های او برگزار گردیده است. ایشان هم‌اکنون مدرس معماری در دانشگاه سوره و عضو هیأت مدیره و ریاست واحد معماری مهندسین مشاور اثر می‌باشند. فرصتی دست داد تا گفت‌وگویی کوتاه در زمینه‌ی معماری داشته باشیم.

ـ اگر موافق باشید در مورد دفتر «اثر» و فعالیت هایتان در این دفتر بیش‌تر بدانیم... مشاور اثر در حدود بیست سال سابقه دارد و مهندس احمد ابریشمی مؤسس این دفتر بودند، که در حال حاضر هم مدیرعامل دفتر هستند. من حدود 5 سال است که با این دفتر هم‌کاری دارم و 3 سال هم هست که از شرکای آن می‌باشم؛ در حال حاضر هم عضو هیأت مدیره و مدیر بخش طراحی هستم. پنج سال با دفتر مجتمع‌های فرهنگی سینمایی هم‌کاری داشتم که در آن‌جا ما مجتمع‌های سینمایی فرهنگی طراحی می‌کردیم که یکی از طرح‌های اجرا شده مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول است که طرح مهندس فرهاد احمدی بود. من در آن‌جا مجتمع فرهنگی سینمایی کرمان را کار کردم که بیش از 40000 متر مربع زیر بنا دارد و چند تا مسابقه هم آن‌جا شرکت کردیم مثل کتابخانه‌ی نسخ خطی ایران در پاکستان که طراحی آن را بر عهده داشتم و برنده‌ی جایزه‌ی اول شد، مسابقه‌ی شرکت کاوش و یک سری کارهای دیگر... . در «اثر» در کل طراح معماری پروژه‌ها من هستم که البته به صورت کار گروهی روند طراحی را هدایت می‌کنم. شاید بتوان یکی از شاخص‌ترین طرح‌های شما را طرح اسکان صد هزار زائر بیت الله الحرام در مکه دانست... بله، آن مسابقه در دو بخش حرفه‌ای برگزار شد یکی حرفه‌ای‌ها و یکی دانشجویی، که در قسمت حرفه‌ای که یک مسابقه‌ی بین‌المللی بود شرکت کردیم، با شرکت 44 شرکت از سراسر دنیا، نفر اول از ترکیه و دوم از مصر و سوم دفتر «اثر» که افتخار طراحی آن را داشتم؛ و مشاور دیگری نیز از ایران لوح تقدیر گرفت. در بخش دانشجویی هم بچه‌های دانشگاه آزاد تبریز دوم شدند.

دلایلی که برای انتخاب طرح از طرف هیأت داوران ذکر شد بیش‌تر بر چه مواردی تأکید داشت؟

سه دلیل عمده از طرف داوران مسابقه مطرح بود؛ یکی حل کردن ترافیک، به دلیل پیچیدگی مسأله‌ی نقل و انتقالات یک صد هزار زائر، دیگری سازماندهی قسمت مرکزی پروژه، و دیگری سیستم قسمت میکونی و اقامتی.

با توجه به این‌که دفتر شما همواره از حضور معماران جوان بهره می‌گیرد و به لحاظ جذب نیرو فعال می‌باشد، نسبت به تجاربتان در بازار کار معماری، نقدی بر این بازار با لحاظ کردن ماهیت میان گستره‌ای معماری داشته باشید. ما می‌توانیم این مورد را از دید شخصی ببینیم و یا این‌که کمی فراتر به آن نگاه کنیم؛ با دید گسترده، بازار معماری می‌تواند به چند بخش تقسیم شود، یکی خود کارهای بازاری هستند، و یک سری هم کارهای حرفه‌ای معماری هستند. فردی که از یک دانشکده‌ی معماری فارغ‌التحصیل می‌شود، درواقع در جایگاه انتخاب قرار نمی‌گیرد و جریانات مختلفی در کشیده شدن او به سمت و سویی خاص نقش دارند؛ در اصل دست خود آن فرد نیست که بخواهد کار ناب معماری انجام دهد یا این‌که کارهای درآمدزا انجام دهد و یا این‌که در حاشیه قرار بگیرد. می‌دانید که رشته‌ی معماری به گونه‌ای است که بیش‌تر افراد که فارغ‌التحصیل می‌شوند در کنار معماری هستند، به فرض این‌که یک کلاس معماری 50 نفر شاگرد داشته باشد، در نهایت حدود 5 نفر هستند که کار طراحی معماری به معنای واقعی کلمه انجام می‌دهند، حال چه به صورت شخصی و چه در دفاتر. بیش‌تر افراد به حاشیه‌ی معماری کشیده می‌شوند، حال ممکن است در ارگان‌های دولتی استخدام شوند، یک سری به زمینه‌های اجرایی روی می‌آورند و پیمانکار می‌شوند، و یا به سایر رشته‌های هنری روی آورند که ظاهراً ربطی به معماری ندارد.

فکر نمی‌کنید که قابلیت ماهوی رشته‌ی معماری است که این امکان جذب را برای معماران در حرفه های مختلف فراهم می‌کند؟ بله، یکی از عوامل خود قابلیت معماری است و دیگر این‌که اصولاً معماری چند سویه است، نه صرفاً هنری است و نه می‌توان گفت که رشته‌ای صرفاً فنی است، یعنی طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها را در بر می‌گیرد. معماری با کارفرما شدیداً در ارتباط است و شاید شاخصه‌ی اصلی آن نسبت به سایر هنرها این است که معماری سفارش‌پذیر است: یک نقاش می‌تواند بدون گرفتن سفارش کار خور را بکند ولی معماری بدون سفارش تقریبا وجود ندارد؛ بنابراین از حالت شخصی در می‌آید.

روندی که به‌طور متعارف وجود داشته، حضور یک معمار جوان برای چند سال در کنار معماری باتجربه‌تر و به نوعی سیستم استاد شاگردی بوده، که نهایتاً بعد از چند سال به افتتاح دفتر شخصی معمار جوان منتهی می‌گردیده، این سیستم هم اکنون نیز در کشورهای دیگر رواج دارد، فکر نمی‌کنید این روند در ایران شکسته شده است؟ بله شکسته شده است، من فکر می‌کنم که دفاتری که در ایران تشکیل شده است ـ بیش‌تر منظورم روی مهندسین مشاور است ـ در برهه‌های خاص زمانی اتفاق افتاده است؛ به‌طور مثال در اواسط دهه‌ی 50 شمسی یک سری از مشاوران تشکیل شدند که هنوز هم تعداد قابل توجهی از آن‌ها پابرجا هستند، یک سری دفاتر نیز در اواسط دهه‌ی 60 تا اواخر آن با به راه افتادن کارهای آماده‌سازی به وجود آمدند. بدین معنی که یک مجموعه اتفاقات عمرانی و ساختاری موجبات تشکیل دفاتر معماری و طراحی و تغذیه آن‌ها می‌شوند و استارت اولیه نیازمند پروژه‌هایی است که بتوانند شرکت را یکی دو سال سر پا نگه دارند. در حال حاضر مشکل بشود کسی بتواند شرکتی در این زمینه راه‌اندازی کند که پا گرفته، وسعت بیابد.

پیشنهاد شما برای توسعه‌ی روند حرفه‌ای شدن معماران جوان با توجه به گستردگی زمینه‌ی شغلی ـ انتخابی در این رشته، چیست؟ به اعتقاد من، چون در دانشگاه هم تدریس می‌کنم، از بین بچه‌های دانشجو همه معمار نمی‌شوند و توقعی هم نیست که بشوند؛ همان‌طور که صحبت شد معماری طیف گسترده‌ای دارد و هر کسی به فراخور حال جایگاه خود را می‌یابد. به هرحال مجلاتی که در سال‌های اخیر شکل گرفته‌اند، مسابقات معماری که برگزار شده‌اند، همگی در جذب افراد و شناخت آن‌ها نسبت به سمت و سوی مسیر معماری نقش داشته‌اند. علی‌الخصوص مسابقات بسیار در این شناخت مفیدند. سیستم ما در دفتر، علی‌رغم بعضی دفاتر دیگر که به صورت دیکتاتوری هستند، به صورتی هست که هم دست‌خط دفتر رعایت، و هم قضیه‌ی کار گروهی لحاظ شود و فکر می‌کنم عامل اصلی در خوش‌نامی هم همین باشد.

به‌عنوان آخرین سؤال یک جمله در مورد معماری بگویید... «معماری حل کردن یک مسأله است»

اجازه دهید توضیح هم بدهم، در هر پروژه‌ای یک مسأله‌ای هست که باید حل‌اش کرد، حال آن مسأله با مسایل علمی تفاوت دارد: در مسایل علمی معمولاً یک جواب وجود دارد ولی در معماری بی‌نهایت جواب وجود دارد و هر کسی به جواب خودش می‌رسد پس به نوعی «معماری خودشناسی است».

از این‌که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم.

/ 0 نظر / 3 بازدید