what you have done to add value recently

دنیای آی تی بسیار برای آموختن دارد، چه از نظر رویکرد در پروسه های طراحی و چه از دیدگاه نحوه مدیریت تفکر و نو آوری. مطلب زیر را از وبلاگ هردن بیر نقل می کنم، بخوانید تا عرض کنم...

 

 یک میلیارد دلار برای 13
نفر

یک میلیارد دلار برای 13 نفر حقوق تقریبی یک برنامه نویس در آمریکا، بین 70 تا 150 هزار دلار در سال است. با فرض میانگین 100 هزار دلار در سال باید 13 نفر مجموعاً حدود یک میلیون و سیصد هزار دلار در سال حقوق داشته باشند. اما فیسبوک امروز برای 13 نفر که کل سورس کد ایده پیاده سازی شده شان در یک فلاپی 1.3 مگابایتی جای می گیرد، یک میلیارد دلار (معادل تقریباً هزار برابر حقوق یکساله آنها) پرداخت. این همان ارزش افزوده حاصل از باهم بودن در اطراف یک ایده بزرگ است. این 13 نفر، سیزده تا یک نفر نیستند. آنها یک بسته واحد 13 تایی هستند که فیسبوک را مجبور به پیشنهاد برای خریدشان می کنند. آنقدر مختصات فیزیکی محل کارشان کوچک و محدود و امکانات سخت افزاری شان معمولی و عادی است که کسی نمی گوید فیس بوک یک شرکت به قیمت یک میلیارد دلار خریده است. همه می گویند فیس بوک به 13 نفر یک میلیارد دلار داده. دیگر کسی حساب دامنه اینترنتی 10 دلار در سال، سماور برقی نیمه سوز و صندلی های دست دوم شرکت را نمی رود. همه چشمشان به انسانهاست. دنیا عجیب شده است. پایان متن

 

متاسفانه نمونه های موفق از این دست در دنیای معماری و علی الخصوص معماری ایران کم است و یا وجود ندارد. یعنی نداریم مواردی شاخص که کلیت یک ایده در کنار همکاری مستمر و جهت دار یک تیم ارزشی شایان توجه به مجموعه بیافزاید. صرف نظر از اینکه اصولا در ایران هیچ شرکت مشاوره معماری (تا آنجا که من می دانم) وجود ندارد که به محک ارزش گزاری بازار گذاشته شده باشد (مثلا وارد بورس شده باشد)، نوعا خرید سهام دفاتر معماری برای سرمایه گزاری نیز امری متداول نیست. یعنی مثلا من نمی توانم بگویم که دفتر حرکت سیال مدیر زرنگی دارد که خوب بلد است با مطبوعات کنار بیاید و مثلا الآن اگر این دفتر را با اعضایش بخرم به نفع من است که فلان ایده ها را هم در آن پیاده کنم و می شود به تعدادی کارشناس مراجعه کرد و قیمت گزاری کرد و یا مثلا بقایای دفتر مرحوم میرمیران در راستای باز برقراری شکوه گذشته بیاید و بگوید ما میرویم دفتر آرش مظفری و دانشمیر و تهرانچی را می خریم چون اینها روابط خوبی دارند و اصولا در یک سری پروژه ها با این ترتیب هندل می شود و کلیت دفتر ما هم بعدش بیش از جمع قیمت دفاتر خواهد ارزید و این یعنی کلی ارزی افزوده شد در اثر جمع شدن افراد یا دفاتر کنار هم.

این البته موضوعی است که پیوسته در دنیای آی تی (بیشتر به صورت نرم افزار محور) و حتی دنیای صنعت (بیشتر به صورت سخت افزار محور) وجود دارد. کسب و کار مشاوره که چه بسا دفاتر معماری را بتوان در آن وادی ارزیابی کرد کاملا حایز مولفه های توسعه ای از نوعی که در مورد اینستگرم بوده، هست.

برای اینکه کمی بیشتر موضوع دستتان بیاید یک نگاهی به کرانچ بیس بیندازید (http://www.crunchbase.com) و بخش Funding Activity را دقیق تر نگاه کنید. اصولا یک عده ای کارشان این است که برای توسعه تفکرات ارزشمند (حال به تعبیر خودشان) بعلاوه تیم های ارزشمند در راستای توسعه پرداخت کنند.

یک مثالی می زنم، مثلا همین آقای تغابنی که ظاهرا روابط لازم را برای حضور در سلسله کارگاه های فکر تا عمل (پاکت آبی) را دارد.

واقعا چه اطلاع دقیقی از نحوه مدیریت دفتر ایشان در قریب یک دهه از فعالیت حرفه ایشان در دست است. مثلا اهداف مدیریتی و افق های هدف ایشان در توسعه فعالیت مشاوره ای که به آن اشتغال دارند چه بوده. اصولا 10 سال دیگر ایشان قرار است در کجا قرار داشته باشند؟

واقعیت این است که معماری با شکار نرم افزار کار های خبره و جایگزین کردن آنها به جایی ختم نمی شود که بتوان نام آن را توسعه گذاشت. در این مورد خاص متاسفانه من امکان حضور ندارم ولی چه بسا سوال خوبی باشد که از یک معمار جوان زیر 40 سال پرسیده شود که اهداف 30 سال باقی مانده از عمر متوسط حرفه ایش چیست و به اصطلاح کلاسیک مدیریتی میژن و ویژن او چگونه تنظیم شده است.

در هر حال حتی دفاتر بزرگ معماری در نحوه درک و اعمال این رویکرد لنگ می زنند و نهایتا و بهترین حالت خرج خود را (در مقیاسی نهایتا لوکس) در می آورند و البته ظاهرا کسی هم از آنها انتظار اینستگرم  شدن ندارد!

/ 0 نظر / 3 بازدید