آفت هاى کار؛ مدرسان جوان به کجا مى روند...؟ (ویرایش دوم)

تا به حال از خودتان پرسیده اید که چرا هیچ وبلاگ یا وبسایت یا هر چیز آنلاینی که منعکس کننده نحوه تدریس دروس طرح معماری در دانشگاه سراسری تهران با سابقه ۷۵ ساله تدریس معماری باشد و از طرف اساتید این دروس منتشر شود وجود ندارد. این البته نقظه قوت نیست ولی میتواند نشانه ای از اعتماد به نفس باشد. سابقه اعتماد به نفس می آورد و البته اگر توام با غرور بی جا نباشد خوب است. 

هیاهوی بسیار برای هیچ نمایشنامه‌ای کمدی اثر ویلیام شکسپیر است که در حدود سال‌های ۱۶۰۰-۱۵۹۸ نوشته شده‌است

این نمایش در ۵ پرده تدوین شده و دارای ۱۶ شخصیت و تعدادی سیاهی لشکر است. شخصیت‌های اصلی نمایشنامه عبارت اند از:

 • دون پدرو: شاهزاده خوش مشرب آراگون.
 • دون ژوآن: برادر ساکت، شوم، فتنه انگیز و حرامزاده دون پدرو.
 • لئوناتو: ریش سفید جمع، فرماندار مسینا.
 • کلودیو: رجل اعیان زاده فلورانسی، مسیو عشق، در خدمت دون پدرو.
 • هِرو: دختر ریزنقش لئوناتو، همنام هِرو دختر زئوس پادشاه خدایان آتن.
 • بندیک
 • بئاتریس
 • بوراکیو
 • کنراد
 • مارگارت
 • اورسولا
 • داگبری
 • ورجس
 • آنتونیو
 • بالتازار
 • کشیش فرانسیس
 • مستخدمان، قاصدان، خادم کلیسا، قبرکن، نگهبانان
انتخاب نام نمایشنامه ،"هیاهوی بسیار برای هیچ" طعنه ای به جا برای قشقرقی است که بر سر هیچ و پوچ و وهم، به راه می افتد. در هر حال داستان چندان مرتبط با موضوع ما نیست/هست. 
سهیل کارآگاه در مطلب چه کسی در سرزمین لی لی پوت ها، گالیور باشد!؟ میگوید: «یک اکیپ دوستی که اتفاقا مشاغل مشابهی را دنبال می کنند، تصمیم گرفته اند یک برنامه تفریحی فرهنگی را دنبال کنند. پیشنهادهای زیادی بین اعضای این اکیپ مطرح شده؛ یکی از این پیشنهادها، یک برنامه ماهیگیری در آخر هفته بوده است.این اکیپ برای باحال تر کردن تفریح سالمشان، تصمیم می گیرد برای آن برنامه، پوستر هم چاپ کند...». تا اینجای کار فوق العاده است. مشکل از جایی شروع میشود که اکیپ دوستی هفته بعدش تصمیم میگیرد برنامه را به «شکار نهنگ» توسعه دهد و البته اسم گروه هم انتخاب میشود: «دولفینهای خجسته بنیان». البته توصیه من به دلفین ها این نخواهد بود.
 

تا اینجای داستان را داشته باشیم.

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

 

فرزانه هدفی قریب ٣ سال پیش و با اشاره مستقیم به روش آموزشی مدرسان جوانی که به نظر می رسد کمال یوسف پور و آرش پور اسماعیلی بودند [البته بعد از ذکر نام این مدرسان نیز در مطلبى در سایت آرونا، این محتوا هرگز از جانب دکتر هدفى تکذیب نشد]، نوشت: "می توانیم ذهنیت دانشجو را بهم زده و تفکر غالب خود را بی چون و چرا در مذاق دانشجو بگنجانیم؟ و از این بالاتر، آیا می توانیم ذهنیات دانشجو را به سخره گرفته و به تبع آن، زحمات اساتید دیگر و همرزم خود را نیز ناارزشمند بنامیم؟ بخصوص در دروس مقدمات 1 و 2 که ساختار اصلی معماری شکل می گیرد و در ادامه آن در آتلیه طراحی 1 ... به بهانه ادراک از فرم و فضا، ساختارهای تکراری ذهنی و غیرواقعی خود را بپرورانیم؟ دانشجوی آتلیه طراحی 3 از کوچکترین مباحث ابتدایی معماری مطلوب، از حداقل ها و نیازها، از اصول طراحی و فرآیند آن، از نحوه چیدمان ... آگاهی نداشته یا آگاهی آن اندک است، پس این معماری چیست و کجاست؟ چه کسی یا چه چیزی معرف معماری است؟ آیا صرف رمپ ها و سطوح که بصورت تصادفی و بدون در نظر گرفتن عوامل مفهومی یا عملکردی از زمین برخاسته و نکات آسایش و ارتفاع و ... را تعریف نشده به حال خود رها کرده است را می توان معماری نامید؟ آیا تعریف فرم و فضا این است؟ آیا نئومدرن کاران این چنین اندیشیده اند؟ آیا این تفکر نئومدرنی است؟...". این بحث ظاهرا مربوط به مسائلى بود که در واحد هریس دانشگاه آزاد پیش آمده بود که ظاهرا این واحد نیز بعد از چند صباحى به تعطیلى کشید. ظاهرا البته فرزانه هدفى وضع را پیش بینى کرده بود و با شجاعتى تام رسما و حتی با ذکر لینک روش های متفاوت و فرم گرای آموزش معماری را به باد انتقاد گرفت، علی صالحی پور ریاست گروه معمارى هریس و از هم دوره های خود او ترجیح داد در این باره سکوت کند. بعدها کمال یوسف پور نویسنده و مدرس معماری در وبلاگ خود تحت عنوان "نویفرت‌های گویا" با اشاره به "نوعی راحت‌طلبی که البته با عنوان احساس مسئولیت در قبال آسایش استفاده‌کنندگان" توجیه می‌شود‌، به انتقاد از شیفتگی اساتید به مقوله عملکرد و پلان پرداخت: "...برخی از اساتید خود را تنها موظف به راهنمایی و بازخواست دانشجویان در زمینه عملکرد و پلان می‌دانند و با توجیه حفظ استقلال دانشجویان و تنوع طرح‌ها، نقش چندانی برای خود، در زمینه آموزش مبانی فرم قائل نیستند..."؛ این مطلب به نوعى پاسخى به فرزانه هدفى تلقى شد. گروه یوسف پور بعدها فعالیت خود را به موسسه سراج منتقل کرد و البته حکایت همچنان باقى بود. ----- اخیرا یکى از دانشجویان کمال یوسف پور در اکانت فیس بوک خود مطلبى را در شرح طرح ۵ خود ارائه داده است که در نوع خود جاى تامل دارد. توضیح وى که با نشان دار کردن مطلب با حساب کاربرى استادش توام بوده وقتى جالب توجه است که به طور ضمنى اشاره به مفهوم "کاتارسیس" در شکل دهى فرم داشته؛ به نظر میرسد این موضوع با هماهنگى استاد مربوطه شکل گرفته باشد: "...کاتارسیس جزء ی از رسالت هنر هست که ارسطو اشاره ای به ان دارد.در طی روند مسیر طراحی، سعی بر نگاه ایده الیسمی ما سوای مباحث حسی گردید و بیشتر معقولات نیز مد نظر بودو این گامیست در تقریب به فرهنگ غنی معماریمان...".

صرف نظر از اینکه نگارنده این سطور در بررسى اولیه نتوانست بین فرم و مفهوم کاتارسیس مورد اشاره ارتباطى برقرا کند، به نظر میرسد با توجه به اصطلاح لایک ها و درج نام هاى فى مابین استاد و شاگرد، تفاهمى تام بین این آنها وجود دارد. بگذریم که مفهوم کاتارسیس در دیسیپلینى دیگر کارکردى نوعا متفاوت دارد. در اینجا البته قضاوت با مخاطب خواهد بود و موضوع میتواند محل بحث باشد. حال این طرح به کاتارسیس مرتبط باشد یا نه، رویکردى اینچنینى که فرزانه هدفى نیز تا حدودى سعى داشت آن را مطرح کند، واقعیتى غیر قابل انکار در موسساتى است که از اساتید جوان بهره میگیرند. با توجه به اینکه دانشجویان بعضا در یک قدمى فارغ التحصیلى و ورود به حرفه هستند، این سوال میتواند شکل بگیرد که سعى استاد در تلقین رویکردى تا این درجه مفهوم گرایانه و میان گستره اى (با خوشبینانه ترین تعبیر ممکن) تا چه حد به نفع فعال آینده حرفه خواهد بود؟ نگارنده سعى در نتیجه گیرى ندارد؛ اگر بپذیریم (و البته مجبوریم بپذیریم) که "کاتارسیس عبارت است از «پایان بخشیدن» به نیروهای عاطفی نمایش‌نامه، مثلاً در نمایش‌نامه‌ای تراژیک، کاتارسیس پایان‌یابی ترس است و بهبود ترحم. این نیروهای عاطفی قبل از آن‌که در تماشاگر مؤثر افتند، باید در نمایش‌نامه وجود داشته باشند؛ و وقتی این عواطف یا هر آن عاطفه‌ای که نمایش‌نامه خود به منزلهٔ نیرو از آن برخوردار است در نمایش‌نامه به پایان رسید، پس در تماشاگر نیز به پایان رسیده است..."، چه بسا مفهومى در همین حوالى در راستاى تزکیه آموزش معمارى در کشور نیز لازم باشد تا سانتیمانتالیسم غالب را پایان بخشد و اندکى به واقعیات عرصه معمارى بپردازد... بماند که چنین راهبردى مردانى کهن میخواهد در جایگاه آموزش دهندگان معمارى این مرز و بوم.

=========

نگارنده معتقد است اگر با زمینه کاتارسیس به موضوع نزدیک شویم و معتقد باشیم که نیروهای عاطفی نمایشنامه «دولفین های خجسته بنیاد» به پایان خواهد رسید، پس در تماشاگر نیز به پایان میرسد؛ راه به خطا برده ایم. بعضی وقت ها یک ماهیگیری آخر هفته ممکن است به نفع موبی دیک ختم شود.

----- پینوشت http://fa.wikipedia.org/wiki/کاتارسیس http://news.aruna.ir/archives/2011/Jan/11/2600.php http://zorwan.persianblog.ir/post/574/ http://critic.aruna.ir/archives/2010/Dec/22/2581.php

========

تکمله؛ لازم میبینم توضیح دهم که به عادت مالوف من دوست ترین فرد هستم نسبت به هر که به هر طریق گمان میکند آماج نقد باشد در یادداشت هایم. بهتر است منویات نوشتار را توصیه ای دوستانه قلمداد کند و در جایگاه فرصتی برای بهتر شدن که این به صلاح نزدیک تر است.

/ 0 نظر / 3 بازدید